OHLASY

Z NÁVŠTĚVNÍ KNIHY DIVADLA:

To se nedá takhle jednou větou. V době, kdy nekonečně těžký věci odbydeme slovem nebo půlkou slova. Tady se nám slova obalily do významů a vyklubaly se - díky Friedovi.
Michal Krátký (Karlínské Spektrum 17. 6. 2005)

Děkujem mockrát, stálo to za to.
Janička

Děkuju, moc se líbilo.
Frogoy

Představení velmi pěkné. Děkuji.
Hradečanka (Hradec Králové, Open Air Program 30. 6. 2005)


HRABĚ ŠPORK NA KUKSU

V sobotu 27. srpna 2005 navštívila Esence s představením Hraběte Šporka Kuks. Díky pozvání na festival Theatrum Kuks se Jeho Hraběcí Jasnost v našem provedení objevila přímo na místě činu.
Několik fotografií


DOPISNÍ "RECENZE":

          (...)
          Tedy, jsem již zvyklá na Vaše vystoupení, ale musím říci, že jsem byla velmi příjemně překvapena, jak jste vřele a v širokém záběru hráli. Možná, že na můj dojem měly velký vliv i scénické efekty, které byly velice zdařile vymyšlené. Mám např. na mysli vstupní scénu se zatměním, které působilo přímo strašidelně, až mi běhal mráz po zádech. Těch zdařilých situací však bylo více, ale jednak mám už paměť slabou, a hlavně, když je člověk vtažen do dění na jevišti, přestává sledovat jednotlivosti. Náramně se mi líbily tanečky dívek a pan Novotný, dirigující na štaflích, byl nepřekonatelný. Trnula jsem strachy, aby pan Novotný nespadl ze štaflí při tak divoké gestikulaci, ale je při své kulatosti zjevně velmi šikovný. (...)
          Vůbec pan Novotný je úžasný. Je to pan herec. Dělá to jednak jeho velmi zřetelná artikulace, výrazný hlas, a pak komicky jemná gesta, která povyšovala celkový dojem k vysokému nadhledu nad něj.
          Mou oblíbenkyní již od začátku, co jsem poznala Vaši skupinu, je paní Švandová. Ona je taková nenápadná, ale i tentokrát mi připadala úžasná. Ta noha a ty převleky! Úžasná!
          Dámy s pokličkami byly též kouzelné - slečna Vakrmanová a paní Kubrová. K těm těžko co dodat, jsou to zkušené harcovnice scény. A ten šerm! Slečna Volná, myslím, trochu přibrala na váze, což jí jistě prospívá. A páter Koniáš byl též skvělý. Dokonce při vypjaté scéně bylo z hlediště vidět jeho zrudnutí.
          Přesto, že každý z herců má nějaký svůj krásný rys, slečna Riebelová je krasavice neobyčejná. Kromě toho hrála velmi pěkně, i když, myslím, jejímu ztvárnění postav hodně pomohla i její krása a s tím související suverénní a klidné vystupování. 

          Přemýšlela jsem, zda má pan Borka paruku. Připadá mi, že ne. Kostým, účes i provedení role pana Borky bylo takové, že jsem měla opravdu dojem historického období před 400 lety.
          Vás jsem viděla zblízka v pomačkané náprsence a řekla jsem si "no, pozdrav Bůh", ale nejen, že to není na jevišti vidět, ale tím spíše smekám před tou iluzí, kterou je možno i s pomačkanými kostýmy vytvořit.
          Jediná věc, která mi vadí, je současný hovor více osob najednou. Pokud to má své opodstatnění v ději, nic proti tomu, ale je skoro škoda, když není možno vychutnat jednotlivé, mnohdy pozoruhodně hrající postavy. Možná, že by se dala tato věc nějak zvládnout.
          Dalo by se jistě říci ještě mnoho chvály na příklad na dekorace a na symboliku skupinových ztrnulých scén, ale nemám již vhodných slov.

Olga Jirsová (NoD Roxy 29. 9. 2005)


Karlínská Tříska 2006

KARLÍNSKÁ TŘÍSKA 2006
NASTOLENÝ TREND POKRAČUJE

          (...)
          Vlastním textem se tentokrát prezentoval tradiční účastník Třísky Divadlo Esence Praha. Inscenace Hrabě Špork autora Ivana Frieda je bez pochyby zajímavá a ambiciózní, charakteristická pro soubor typickou poetikou, která se projevuje nejen v herectví, ale i v hudebním plánu, scéně a kostýmech. Na základě zhlédnutého soutěžního představení se inscenace zdá být snahou představit postavu hraběte Šporka jako "renesančního" člověka se vším, co k tomu patří, a co dobře známe i z jiných dob než z období baroka, tj. včetně toho, jak takto smýšlející člověk naráží na malost okolního prostředí a na mocenské poměry. To vše je patrné. Problém však spočívá v tom, z jakého úhlu pohledu je toto téma nahlíženo. Máme-li vše "vidět" úhlem pohledu hlavního hrdiny, není nám toto inscenačně dostatečně ozřejměno. Máme-li vše sledovat jako pozorovatelé, pak nejsou dostatečně budovány dramatické situace a o většině motivů se dozvíme pouze ze slovní informace, což může vést až k nežádoucímu popisu. Např. expozice příběhu odkazuje k tomu, abychom se na vše dívali s nadhledem, což se ale v průběhu inscenace promění, a zdá se, že vyprávění o Šporkovi je myšleno zcela vážně. Tím není jasně určen klíč, podle kterého máme inscenaci chápat, a uniká nám řada souvislostí (příběhových i inscenačních). Přes mnohé přednosti, které inscenace ukázala, jsme byli tentokrát svědky rozporuplného vyznění.
(...)
                                                                                    Milan Schejbal, Amatérská scéna 2/2006


HRABĚ ŠPORK PODRUHÉ NA KUKSU

V sobotu 26. srpna 2006 navštívila Esence s představením Hraběte Šporka Kuks již podruhé - tentokrát se hrálo v Comoedien-Hausu.
Několik fotografií
(odkaz na titulek fotoreportáže)
foto © Yvona a Bohuslav Benčovi 2006


Z NÁVŠTĚVNÍ KNIHY DIVADLA:

fantastické!!
Kurt Gebauer

Skvělá inscenace.
Václav Trojan (Karlínské Spektrum 13. 4. 2007)


Mně se to líbilo moc, hlavně spousta skrytého netradičního humoru.
Zdeny

Je to, tedy bylo to úžasný, výborný ... no je toho hodně. Díky za zážitek. Jen tak dál.
Alice Bochňáková (Karlínské Spektrum 12. 12. 2008)


ROZLOUČENÍ S ROLÍ HRABĚTE ŠPORKA:

Děkuji Esenci, že mi touto hrou umožnili návrat na divadelní prkna.
Borka, 12. 12. 2008


Špork 01 (18 kb)  Špork 02 (22 kb)

Špork 03 (24 kb)

Špork 04 (22 kb)  Špork 05 (23 kb)

Špork 06 (23 kb)  Špork 07 (19 kb)

Špork 08 (19 kb)  Špork 09 (30 kb)

Špork 10 (18 kb)  Špork 11 (24 kb)

Špork 12 (25 kb)  Špork 13 (25 kb)

Špork 14 (29 kb)  Špork 15 (22 kb)

Špork 16 (22 kb)  Špork 17 (22 kb)

Špork 18 (27 kb)  Špork 19 (14 kb)

Špork 20 (26 kb)  Špork 21 (20 kb)

Špork 22 (19 kb)  Špork 23 (28 kb)

Špork 24 (27 kb)  Špork 25 (28 kb)

Špork 26 (25 kb)  Špork 27 (27 kb)

Foto: Pavel Štoll

HRABĚ ŠPORK NA KUKSU (27. 8. 2005):

Příprava za zády Ctností (36 kb)  Scéna je připravena (27 kb)

Hrabě Špork konečně na svém (22 kb)  Hrabě Špork plánuje - tentokrát přímo na místě (34 kb)

Hrabě Špork čte knihu pátera Koniáše (12 kb)  Zoufalství - co dělá mezi Ctnostmi? (21 kb)

Máří Magdaléna a kašna (33 kb)  Hrabě Špork čeká v Daliborce návštěvu ... (36 kb)

... Jeho Eminence? (16 kb)  ... či pátera Koniáše? (23 kb)

Foto: Martina Hüblová

Plakát (66 kb)

Plakát: Miroslav Bochňák

ZPĚT DO HISTORIE

 

INSPIRAČNÍ ZDROJE